Výkupy v Karviné-Starém Městě zatím nepokračují

6.3.2014

Karviná (6. 3. 2014) - Společnost OKD v současnosti pracuje na dokumentaci EIA, která má posoudit vliv záměru na rozšíření těžby Závodu Důl Karviná, lokality ČSA, na životní prostředí. Podle předpokladů bude materiál dokončen v první polovině letošního roku a upřesní rozsah plánovaného dobývání a jeho dopad na povrch.

Další nezbytnou podmínkou pro zahájení dobývání v nových lokalitách je vyřešení střetů zájmů s majiteli nemovitostí, kteří by byli dobýváním ohroženi. Proto začala firma v roce 2012 jednat s vlastníky v Karviné-Starém Městě a dohodla se s více než 250 z nich, přičemž zhruba v polovině případů šlo o výkup domů.
V důsledku náročné ekonomické situace na černouhelném trhu, která tvrdě dopadla také na OKD, firma v loňském roce výkupy pozastavila a dokončovala již zasmluvněné výkupy a prováděla demolice objektů. V tom pokračuje i nadále a snaží se po splnění všech legislativních náležitostí realizovat demolice co nejdříve, aby projekt co nejméně ovlivnil kvalitu života lidí ve Starém Městě a domy se nestaly terčem nájezdu jedinců, kteří je rabují.

Výkupy zatím nepokračujíV
Další jednání o řešení střetů zájmů ve Starém Městě nebudou v nebližší době zahájena. „V současnosti nedokážeme přesně říct, kdy budou jednání s majiteli nemovitostí v daných lokalitách opět obnovena, protože podmínky na trhu se velice rychle mění. Našim cílem ale je s výkupy začít, jen co nám to umožní lepší situace v černouhelném průmyslu. Vše závisí také na tom, jak rychle a úspěšně bude probíhat transformace OKD, která umožní dlouhodobě udržitelné podnikání firmy i při současných podmínkách na trhu,“ říká výkonný ředitel OKD Dale Ekmark.
V nejbližší době nebudou také zahájena jednání o řešení střetů zájmů s vlastníky v dalších lokalitách, které by měly být ovlivněny plánovaným rozšířením těžby, jako jsou Orlová-Výhoda nebo Doubrava.

Nejistá situace na trhu
Podle Ekmarka má za sebou OKD velice náročný rok 2013 a ten letošní bude minimálně stejně náročný. I přesto má firma dostatek prostředků na to, aby dokončila všechny náležitosti u již zasmluvněných dohod, jako jsou například demolice nebo doplatky zbylých částek. Těžba Dolu Karviná v nových lokalitách by měla začít podle předpokladu nejdříve v roce 2016. Projekt zůstává prioritou OKD a měl by pomoci zajistit budoucnost těžby v regionu a podpořit zaměstnanost ve firmě.

Zpět

 

Fotografie

Lokalita Orlová-Výhoda - ilustrační obrázek

Závod Důl Karviná, lokalita ČSA

Závod Důl Karviná, lokalita ČSA

Závod Důl Karviná, lokalita ČSA

+ Fotografie

Závod Důl Karviná, lokalita ČSA

Závod Důl Karviná, lokalita ČSA